A. 300 km
B. 290 km
C. 250 km
D. 240 km
✅ The correct answer is option B. 290 km.
Total distance = (120*2) + (100*(1/2)) = 290 km
Total distance = (120*2) + (100*(1/2)) = 290 km
t = 3.33 hrs = 3 hrs 20 minutes
= 20x÷(x/2)
= 40 seconds
As the car passes A after 10s, the distance between A and B after 10s (i.e. at 11th second) is the distance covered by car in 1 second.
Therefore, at t = 11, d = 1.67 * 11
d = 18.33 m
v = d/t = 18.33/1 = 18.33m/s
v = 66 km/hr