A. 248
B. 240
C. 228
D. 236
✅ The correct answer is option B. 240.
Rs. 12 is an income on Rs. 100.
As the car passes A after 10s, the distance between A and B after 10s (i.e. at 11th second) is the distance covered by car in 1 second.
Therefore, at t = 11, d = 1.67 * 11
d = 18.33 m
v = d/t = 18.33/1 = 18.33m/s
v = 66 km/hr