A. 30 km
B. 40 km
C. 70 km
D. 80 km
✅ The correct answer is option C. 70 km.
Income from this stock = Rs. [(12/100)*5000] = Rs. 600.
If the difference of time is 2 days, B takes 3 days. If the difference of time is 10 days.
B takes [3/2×10]=15 days
Now, 1/15 work is done by A in 1 day. so 2/3 work will be done by A in ( 15 X 2/3 ) = 10 days Hence, total time taken = (10 + 2) = 12 days.