A. 27 m
B. 24 m
C. 18 m
D. 21 m
✅ The correct answer is option C. 18 m.
Let the length and the breadth of the floor be l m and b m respectively.
Let the length and the breadth of the floor be l m and b m respectively.
Work done by 3 men and 7 women in 1 day = 1/10
Let 1 man does m work in 1 day and 1 woman does w work in 1 day. The above equations can be written as
4m + 6w = 1/8 —(1)
3m + 7w = 1/10 —(2)
Solving equation (1) and (2) , we get m=11/400 and w=1/400
Amount of work 10 women can do in a day = 10 × (1/400) = 1/40
Ie, 10 women can complete the work in 40 days