Wet bulb temperature is the temperature of air recorded by a thermometer, when

it is not effected by the moisture present in the air
its bulb is surrounded by a wet cloth exposed to the air
the moisture present in it begins to condense
none of the above
✅ The correct answer is option B.

An electric cable of aluminium conductor (k = 240 W/mK) is to be insulated with rubber (k = 0.15 W/mK). The cable is to be located in air (h = 6 W/m2). The critical thickness of insulation will be

25 mm
40 mm
160 mm
800 mm
✅ The correct answer is option A.