110
125
60
70
✅ The correct answer is C.
Predicted cost = Observed cost value – Disturbance error
= 85 – 25 = 60
Predicted cost = Observed cost value – Disturbance error
= 85 – 25 = 60
No of worker separated during the period = 25
Average no of workers = (500+600)/2= 550
∴25/ 550 × 100
=4.55%