Aptitude
Get free Aptitude MCQs with solutions to boost your preparation for NTS, PPSC, FPSC, CSS, PMS, and other competitive exams. Sharpen your problem-solving and analytical skills with our updated question bank.
[A]. 2.5 min
[B]. 3 min
[C]. 3.2 min
[D]. 3.5 min
✅ The correct answer is option
B.
Total distance covered
=
7
+
1
miles
2
4
=
15
miles.
4
Time taken
=
15
hrs
4 x 75
=
1
hrs
20
=
1
x 60
min.
20
= 3 min.
[A]. 9
[B]. 9.6
[C]. 10
[D]. 10.8
✅ The correct answer is option
D.
Relative speed = (60 + 40) km/hr =
100 x
5
m/sec
=
250
m/sec.
18
9
Distance covered in crossing each other = (140 + 160) m = 300 m.
Required time =
300 x
9
sec
=
54
sec = 10.8 sec.
250
5
[A]. 120 m
[B]. 240 m
[C]. 300 m
[D]. None of these
✅ The correct answer is option
B.
Speed =
54 x
5
m/sec = 15 m/sec.
18
Length of the train = (15 x 20)m = 300 m.
Let the length of the platform be x metres.
Then,
x + 300
= 15
36
x + 300 = 540
x = 240 m.
[A]. 50 m
[B]. 150 m
[C]. 200 m
[D]. Data inadequate
✅ The correct answer is option
B.
Let the length of the train be x metres and its speed by y m/sec.
Then,
x
= 15 y =
x
.
y
15
x + 100
=
x
25
15
15(x + 100) = 25x
15x + 1500 = 25x
1500 = 10x
x = 150 m.
[A]. 200 m
[B]. 225 m
[C]. 245 m
[D]. 250 m
✅ The correct answer is option
C.
Speed =
45 x
5
m/sec
=
25
m/sec.
18
2
Time = 30 sec.
Let the length of bridge be x metres.
Then,
130 + x
=
25
30
2
2(130 + x) = 750
x = 245 m.
Video Explanation: https://youtu.be/M_d8WufJWKc
[A]. 66 km/hr
[B]. 72 km/hr
[C]. 78 km/hr
[D]. 81 km/hr
✅ The correct answer is option
D.
4.5 km/hr =
4.5 x
5
m/sec =
5
m/sec = 1.25 m/sec, and
18
4
5.4 km/hr =
5.4 x
5
m/sec =
3
m/sec = 1.5 m/sec.
18
2
Let the speed of the train be x m/sec.
Then, (x – 1.25) x 8.4 = (x – 1.5) x 8.5
8.4x – 10.5 = 8.5x – 12.75
0.1x = 2.25
x = 22.5
Speed of the train =
22.5 x
18
km/hr = 81 km/hr.
5
[A]. 1 : 3
[B]. 3 : 2
[C]. 3 : 4
[D]. None of these
✅ The correct answer is option
B.
Let the speeds of the two trains be x m/sec and y m/sec respectively.
Then, length of the first train = 27x metres,
and length of the second train = 17y metres.
27x + 17y
= 23
x+ y
27x + 17y = 23x + 23y
4x = 6y
x
=
3
.
y
2
[A]. 40 sec
[B]. 42 sec
[C]. 45 sec
[D]. 48 sec
✅ The correct answer is option
A.
Formula for converting from km/hr to m/s:
X km/hr =
X x
5
m/s.
18
Therefore, Speed =
45 x
5
m/sec
=
25
m/sec.
18
2
Total distance to be covered = (360 + 140) m = 500 m.
Formula for finding Time =
Distance
Speed
Required time =
500 x 2
sec
= 40 sec.
25
[A]. 5 sec
[B]. 6 sec
[C]. 7 sec
[D]. 10 sec
✅ The correct answer is option
B.
Speed of train relative to man = (60 + 6) km/hr = 66 km/hr.
=
66 x
5
m/sec
18
=
55
m/sec.
3
Time taken to pass the man =
110 x
3
sec = 6 sec.
55
[A]. 130
[B]. 360
[C]. 500
[D]. 540
✅ The correct answer is option
C.
Speed =
78 x
5
m/sec
=
65
m/sec.
18
3
Time = 1 minute = 60 seconds.
Let the length of the tunnel be x metres.
Then,
800 + x
=
65
60
3
3(800 + x) = 3900
x = 500.